Jesteś tutaj: StudiaDla kandydataKierunki studiówNanofizyka i materiały mezoskopowe

Nanofizyka i materiały mezoskopowe - modelowanie i zastosowanie

Stacjonarne studia drugiego stopnia na kierunku Fizyka trwają 4 semestry, kończą się zrealizowaniem pracy magisterskiej i uzyskaniem tytułu magistra fizyki. Studia polsko-francuskie na specjalności nanofizyka i materiały mezoskopowe - modelowanie i zastosowanie są prowadzone w trybie tzw. European Master wspólnie z Uniwersytetem du Maine w le Mans we Francji. Absolwent otrzymuje dwa dyplomy magisterskie – polski i francuski. W procesie dydaktycznym uczestniczy kadra trzech wyższych uczelni. Część studentów tej specjalności odbywa praktykę w Centrum Fizyki w Jüllich (Niemcy), wiodącym ośrodku, gdzie prowadzone są na światowym poziomie unikalne badania nad otrzymywaniem, określeniem własności cienkich warstw i obiektów małowymiarowych.

Zajęcia semestru VII i VIII odbywają się w macierzystych uczelniach i językiem wykładowym będzie język ojczysty. Pod koniec VIII semestru (maj-czerwiec) studenci polscy wyjeżdżają do uczelni francuskiej, a studenci z Francji do Instytutu Fizyki do Katowic, na staż zagraniczny, w trakcie którego poznają techniki badawcze nano- i mezomateriałów dostępne w obu partnerskich jednostkach.

Na ostatnim roku studiów wszystkie wykłady odbywają się w języku angielskim, niektóre z nich w systemie e-learning. W ostatnim semestrze studenci ponownie wyjeżdżają do partnerskich uczelni i tam przygotowują swoje prace magisterskie. Praktycznym sprawdzeniem umiejętności posługiwania się językiem angielskim w kontekście fizyki będzie przygotowanie i obrona w tym języku pracy magisterskiej.

Perspektywy zawodowe

Absolwent może podejmować pracę w laboratoriach naukowych szkół wyższych, placówkach PAN i zaplecza naukowo-technicznego przemysłu, w innowacyjnych przedsiębiorstwach, a także w dziedzinie dziennikarstwa naukowego. Potrafi ustawicznie poszerzać swoją wiedzę i efektywnie ją wykorzystywać. Wiedza fizyczna i umiejętności, które posiadł w trakcie studiów, będą mogły być wykorzystana w nowoczesnych firmach technologicznych w Polsce i w Europie, natomiast opanowane metody matematyczne i komputerowe pozwalają na zatrudnienie także w dziedzinach bardziej odległych, jak bankowość, ubezpieczenia, zarządzanie czy socjologia.