Jesteś tutaj: I Ogólnopolski Konkurs Fizyczny "Fizyka Się Liczy"

I Ogólnopolski Konkurs Fizyczny "Fizyka Się Liczy"

Finał I Ogólnopolskiego Konkursu

„Fizyka się liczy”

organizowanego przez Instytut Fizyki na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Dzisiaj, we wtorek 17 marca, w finale Konkursu spotkało sie 25 finalistów z 17 szkół. Po 30 minutowym wykładzie dr hab. Krzysztofa Wójcika, wprowadzającym w zagadnienia eksperymentów w pracowni fizycznej i ich interpretacji, uczestnicy przystąpili do rozwiązywania zadań konkursowych. Z trzech zadań, dwa dotyczyły opisu eksperymentu a jedno wymagało samodzielnego przeprowadzenia doświadczenia i rozwiązania zadanego problemu. Finał trwał 2 godziny. Spośród finalistów Jury Konkursu wybrało trzech laureatów, którzy wyjadą do Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych - CERN, w Szwajcarii.

Laureatami zostali:

• Arkadiusz Gremza, IV LO im. Gen. St. Maczka, Katowice, nauczyciel prowadzący Krystyna Pilot
  • Michał Rawlik, ZSO nr 10 I LO, Gliwice, nauczyciel prowadzący Elżbieta Kwitek
  • Mateusz Jończyk, ZSO nr 1, Racibórz, nauczyciel prowadzący Janusz Sobczak

Podczas pobytu w CERN Laureatom towarzyszyć będzie nauczyciel zdobywcy 1 miejsca w Konkursie. Wszyscy finaliści, z rąk Dyrekcji Instytutu Fizyki, otrzymali dyplomy i nagrody. Informacje o Konkursie i Laureatach zostaną umieszczone w regionalnej prasie, radiu i telewizji.

II etap

Rejestracja uczestników odbędzie się we wtorek 17-marca, w godz. od 830 do 850, w holu Instytutu Fizyki przy ul. Uniwersyteckiej 4, w auli Pawlikowskiego. Podczas rejestracji uczestnicy losować będą numer swojego miejsca w auli, będący zarazem numerem rejestracyjnym pracy finałowej. II etap - finał odbędzie się auli Pawlikowskiego i rozpocznie się o godz. 900. Po ok. 30 minutowym wykładzie dr hab. Krzysztofa Wójcika na temat przeprowadzania eksperymentów w pracowni fizycznej, wszyscy finaliści otrzymają takie same zadania do rozwiązania. Odpowiedzi i komentarze przyjmowane będą w formie pisemnej na kartkach przygotowanych przez Instytut Fizyki (prosimy o przyniesienie własnych długopisów lub piór). Na rozwiązanie wszystkich zadań przeznaczono 2 godziny. Wyniki II etapu, finału, zostaną ogłoszone w tym samym dniu, w auli Pawlikowskiego, o godz. 1400.

• Podczas oddawania pracy finałowej należy okazać legitymację szkolnej
  • Przy ocenie pracy finałowej punkty uzyskane w I etapie konkursu nie będą brane pod uwagę

Informacje o wynikach konkursu i laureatach zostaną umieszczone w regionalnej prasie, radiu i telewizji oraz na stronach internetowych Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego.

Patronat nad Konkursem objęli:

• Dziekan Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii - prof. UŚ dr hab. Maciej Sablik
  • Dyrektor Instytutu Fizyki - prof. dr hab. Krystian Roleder

Przebieg I etapu

1. Rejestracja uczestników odbędzie się we wtorek 24-lutego, w godz. 800 do 845, w dwóch budynkach uniwersyteckich:

• w holu Instytutu Fizyki przy ul. Uniwersyteckiej 4, w pobliżu auli Pawlikowskiego
  • w Instytucie Matematyki przy ulicy Bankowej 14, na I piętrze, tuż przed aulą Kopernika.

Podczas rejestracji uczestnicy losować będą numer swojego miejsca w auli, będący zarazem numerem rejestracyjnym pracy konkursowej. Miejsce rejestracji uczestnika określa lista rejestracyjna. Ze względu na dużą liczbę uczestników BARDZO PROSIMY O DOKŁADNE SPRAWDZENIE MIEJSCA SWOJEJ REJESTRACJI i punktualne przybycie.

2. I etap odbędzie się równocześnie w dwóch wymienionych wyżej aulach. O godz. 900 odbędzie się wykład. Wykład poprowadzą:

• dr hab. Krzysztof Wójcik - w auli Pawlikowskiego,
  • prof. UŚ Władysław Borgieł - w auli Kopernika.

Bezpośrednio po wykładzie uczestnicy konkursu otrzymają takie same zadania i test. Rozwiązania i odpowiedzi przyjmowane będą tylko na przygotowanych przez Instytut Fizyki kartkach z treścią zadań i testu. Część pisemna będzie trwać do godz. 1300 - prosimy o przyniesienie własnych długopisów lub piór

UWAGA: Podczas oddawania pracy konkursowej należy okazać legitymację szkolną.

Ze względu na dużą liczbę zgłoszeń do konkursu, zapowiedziane zwiedzania wybranych pracowni naukowo-badawczych Instytutu przez 10 osobowe grupy uczniów odbędzie się w terminie późniejszym, po uprzedniej rejestracji telefonicznej pod numerem (32) 359 1170 lub drogą e-mailową Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , dokonywanej przez nauczyciela.

FAQ

1. Jaki materiał obejmuje konkurs? - Jest to materiał na poziomie szkoły średniej w zakresie podstawowym.
  2. Czy dostępne są jakieś zadania przygotowawcze bądź wykaz literatury? Albo jak w przybliżeniu wyglądają zadania? - Przykładowe zadania zostaną umieszczone na stronie WWW Konkursu po 1 lutego.
  3. Czy podczas konkursu można mież swój kalkulator, oraz pomoce takie jak własne notatki, podręczniki szkolne itp? - Nie, jedynie długopis, pióro lub inny podobny przyrzad do pisania.
  4. Kiedy i gdzie należy szukać listy osób "zakwalifikowanych" do I czesci zawodow? - Po 11 lutego szkoły zostaną powiadomione najszybciej jak to tylko możliwe. Informacja znajdzie sie rownież na Konkursowej stronie WWW.
  5. Czy uczeń może samodzielnie zgłosić listę osób ze szkoły? - Nie, zgłoszenia mogą przysyłać jedynie nauczyciele.
  6. Ile/czy są jeszcze wolne miejsca? - Zgodnie z planem zgłoszenia przyjmujemy do 11 lutego.