Kontakt

 • adres: Instytut Fizyki
  ul. 75 Pułku Piechoty 1
  41-500 Chorzów
 • tel: (0-32) 349-38-75
 • email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Jesteś tutaj: III Ogólnopolski Konkurs Fizyczny "Fizyka Się Liczy"

III Ogólnopolski Konkurs Fizyczny "Fizyka Się Liczy"

 1. miejsce: Aleksander Konior, Powiatowy Zespół Nr 1 Szkół Ogólnokształcących w Oświęcimiu; nauczyciel prowadzący a tym samym nauczyciel, który wyjedzie do CERNu, jako Opiekun trzech laureatów: Sławomir Morys;
 2. miejsce: Anna Ryszka, Zespół Szkół nr 2, II LO im. A. Frycza Modrzewskiego w Rybniku, nauczyciel prowadzący: Grzegorz Łopatka,
 3. miejsce: Rafał Kozik, V Liceum Ogólnokształcące w Bielsku-Białej, nauczyciel prowadzący: Ewa Gajda.

http://fizyka.us.edu.pl/konkurs

Wyniki etapu I

Do Finału III Ogólnopolskiego Konkursu z Fizyki pt. "Fizyka się Liczy" zakwalifikowało się 17 Uczestników. Gratulujemy zarówno Finalistom, jak i wszystkim Uczestnikom, gdyż to właśnie Wasza obecność, ambicja i pracowitość sprawia, że "Fizyka się Liczy"! Do zobaczenia w następnych zmaganiach!

Punktacja w I etapie

 • część I, test: maks 16 punktów (1 punkt / zadanie)
 • część II, zadania: maks 25 punktów (5 punktów / zadanie)
 • suma punktów: maks 41 punktów w I ETAPIE
 • wyniki I etapu

Punkty uzyskane przez uczestników Konkursu w I etapie nie będą brane pod uwagę w etapie II.

Zadania

Test

II etap Konkursu

II etap Konkursu - finał, odbędzie się w auli im. A. Pawlikowskiego w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Śląskiego w czwartek 3 marca 2011r.

Po krótkim wykładzie na temat przeprowadzania eksperymentów w pracowni fizycznej, uczniowie otrzymają problem do doświadczalnego rozwiązania. Na rozwiązanie tego problemu przewiduje się nie więcej niż 2 godziny. W tym samym dniu zostaną wyłonieni laureaci konkursu. Punkty uzyskane przez uczestników Konkursu w I etapie nie będą brane pod uwagę w etapie II.

Przebieg II etapu

 • godz. 9.00  Rejestracja uczestników
 • godz. 10.00 – 11.00  Rozpoczęcie II etapu Konkursu, wykład wprowadzający do tematu zadania finałowego
 • godz. 11.00 – 13.00 Zadanie doświadczalne
 • godz. 13.00 – 14.00 Obiad w klubie studenckim „Żak” w Instytucie Fizyki
 • godz. 14.00   Ogłoszenie wyników konkursu

Dodatkowe informacje

 • Finaliści otrzymają medale, dyplomy i nagrody.
 • Informacje o konkursie i laureatach zostaną umieszczone w środkach społecznego  przekazu oraz ogłoszone na stronie internetowej Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego.

I etap Konkursu

I etap Konkursu odbędzie się w czwartek 13 stycznia 2011 w  Instytucie Fizyki przy ul. Uniwersyteckiej 4 w Katowicach i składać się będzie z dwóch części.

Część 1

W pierwszej części, tuż po wykładzie popularnonaukowym wygłoszonym przez wykładowcę z Instytutu Fizyki, uczniowie rozwiązywać będą test kwalifikacyjny. Test wyboru zawierać będzie 16 pytań i trwać będzie 1 godzinę. Na każde pytanie należy wybrać prawidłową odpowiedź – jedną z czterech podanych. Maksymalna liczba punktów, jaką można otrzymać za rozwiązanie testu, wynosi 16. Do drugiego etapu przechodzi nie więcej niż 80 uczestników, którzy uzyskali największą liczbę punktów.

Część 2

Druga część polegać będzie na rozwiązywaniu 5 zadań otwartych i potrwa 2 godziny. Uczestnicy otrzymają do rozwiązania pięć zadań rachunkowych. Rozwiązanie każdego zadania będzie punktowane w skali od zera do pięciu punktów. Rozwiązanie polega na wyliczeniu wartości liczbowej i wyrażeniu w odpowiednich jednostkach poszukiwanej wielkości fizycznej. Używane równania (wzory) oraz wyprowadzenia wzorów powinny być poparte uzasadnieniem słownym. Brak komentarzy słownych spowoduje obniżenie oceny, jaką można otrzymać za rozwiązanie zadania. Maksymalna liczba punktów, jaką można otrzymać za rozwiązanie zadań, wynosi 25. Do finału przechodzi nie więcej niż 20 uczestników, którzy uzyskali największą liczbę punktów łącznie w obu częściach I etapu.

Przebieg I etapu

 • godz.9.00 Rejestracja uczestników
 • godz. 10.00 – 11.00 Uroczyste rozpoczęcie Konkursu i wykład inauguracyjny
 • godz. 11.00 – 12.00 Część 1- test kwalifikacyjny
 • godz. 12.00 – 13.00 Przerwa - poczęstunek
 • godz. 13.00 – 13.15 Ogłoszenie wyników testu
 • godz. 13.15 -  15.15 Część 2 - rozwiązywanie zadań z fizyki
 • godz. 15.15  Zakończenie I części Konkursu.

Dodatkowe informacje

 • Szkoły biorące udział w I etapie Konkursu otrzymają Dyplomy Uczestnictwa.
 • Zakodowana lista uczestników wraz z liczbą zdobytych punktów zostanie zamieszczona na stronie Konkursu.
 • O liście finalistów dyrektorzy szkół zostaną powiadomieni pocztą elektroniczną.
 • Trzech laureatów zostanie wyłonionych po II etapie Konkursu. Laureaci i Nauczyciel jednego z nich w nagrodę wyjadą do CERN-u.
 • Wszystkie zadania I etapu Konkursu, wraz z rozwiązaniami, zostaną zamieszczone na stronie Konkursu.

Regulamin Konkursu

Konkurs składa się z dwóch etapów. Można potraktować go jako test wiedzy na poziomie szkół ponadgimnazjalnych oraz jako przygotowanie do studiów wyższych w zakresie fizyki i nauk jej pokrewnych na uniwersytetach i politechnikach.

Zgłoszenia na Konkurs.

 1. Zgłoszenia przyjmowane będą do 31 grudnia 2010 włącznie, wyłącznie drogą e-mailową na adresTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , Formularz zgłoszeniowy znajduje się na tutaj (DOC).
 2. Do konkursu przystąpić może nie więcej niż 10 uczniów z jednej szkoły.
 3. Limit miejsc wynosi 600 osób. O przyjęciu do konkursu decyduje kolejność zgłoszeń. 
 4. Opłata za udział w Konkursie wynosi 10 zł za każdego ucznia-uczestnika Konkursu.
 5. Prosimy nauczycieli fizyki o zgłaszanie uczniów pocztą elektroniczną wraz z podaniem nazwy, telefonu, adresu pocztowego i elektronicznego szkoły. Po uzyskaniu informacji o wstępnej akceptacji zgłoszenia, opłatę za wszystkich uczestników należy wpłacić na konto:

Uniwersytet Śląski
ul. Bankowa 12
40-007 Katowice
74 1050 1214 1000 0007 0000 7909
Tytuł wpłaty: „Fizyka się Liczy 2011”

Przesłanie pocztą elektroniczną na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  kopii dokonanego  przelewu (plik pdf) będzie równoznaczne z przyjęciem do udziału w Konkursie. 

Istnieje możliwość zakwaterowania w domach studenckich Uniwersytetu Śląskiego (koszt noclegu to 36 zł/osobę w pokoju dwuosobowym, bez śniadania). Grupy chętne do skorzystania z noclegów w domach studenckich prosimy o zaznaczenie tego w formularzu zgłoszeniowym.

Dodatkowe informacje na temat konkursu oraz zakwaterowania w domach studenckich Uniwersytetu Śląskiego można otrzymać pocztą elektroniczną Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  lub telefonicznie pod numerem  (32) 359 1170.

Nagroda

Laureaci Konkursu w nagrodę wyjadą do ośrodka naukowego CERN w Szwajcarii.

Noclegi

Osoby, które zadeklarowały chęć skorzystania z noclegu w Domu Akademickim otrzymały na adres email Nauczyciela zgłaszającego wszelkie informacje związane z dojazdem do Ligoty oraz w dniu Konkursu do Instytutu Fizyki w Katowicach. W razie jakichkolwiek wątpliwości prosimy o kontakt z Pracownią Dydaktyki Fizyki nr telefonu: 32 359 11 70.

III Ogólnopolski Konkurs Fizyczny "Fizyka Się Liczy"

TBA

Free business joomla templates

Distributed by SiteGround