Kontakt

  • adres: Instytut Fizyki
    ul. 75 Pułku Piechoty 1
    41-500 Chorzów
  • tel: (0-32) 349-38-75
  • email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Jesteś tutaj: Konkurs wzrostu kryształów 2014

Konkurs wzrostu kryształów 2014

Wizyta w CERN

Sprawozdanie z pobytu Laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Wzrostu Kryształów dla Młodzieży Szkolnej 2014

Do Genewy dotarłyśmy w niedzielę 26.10.2014. Przywitała nas piękna, słoneczna pogoda i najwyższa w Europie fontanna na Jeziorze Genewskim. Zamieszkałyśmy w hotelu na terenie CERN-u w wygodnych pokojach z łazienkami.

Poniedziałek 27.10.2014 rozpoczęłyśmy dwoma wykładami. Pierwszy wyjaśniał czym zajmuje się CERN. Prowadzący omówił historię tego największego w Europie Ośrodka Badań Jądrowych. Możemy być dumni, że obecnie CERN-em rządzi Polka - pani profesor Agnieszka Zalewska, która była wcześniej pracownikiem naukowym Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Na drugim wykładzie omówiony został Model Standardowy - klasyfikacja cząstek elementarnych. Prowadzący przybliżył nam charakterystykę odkrytego w tutejszym laboratorium w lipcu 2012 roku bozonu Higgsa. Po obiedzie zajęłyśmy się zagadnieniem antymaterii. Zobaczyliśmy miejsce, w którym naukowcy wytwarzają antyprotony poprzez zderzenia rozpędzonej wiązki protonów z tarczą irydową. To było wyjątkowo ekscytujące!

Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Mikrokosmosu, czyli interaktywnej wystawy związanej z teorią Wielkiego Wybuchu. W międzyczasie próbowałyśmy regionalnej kuchni, która okazała się być bardzo smaczna.”

Kolejny dzień (28.10.2014) spędziłyśmy bardzo aktywnie. Po śniadaniu wysłuchałyśmy wykładu dotyczącego detektora CMS, badającego zderzenia wiązek przeciwbieżnych, a następnie pracowałyśmy w specjalistycznych programach komputerowych do identyfikacji cząstek. Po obiedzie zobaczyłyśmy to, na co czekałyśmy z niecierpliwością: zjechałyśmy 100 m pod ziemię, żeby zobaczyć samo serce detektora CMS! Naprawdę byłyśmy w tym tak ważnym dla świata nauki miejscu!

Następnie udałyśmy się do centrum kontroli akceleratorów, w którym objaśniano nam, w jaki sposób bada się rozpędzone wiązki akceleratora. Na koniec zapoznano nas z eksperymentem przeprowadzanym przez NASA, dotyczącym detekcji cząstek pochodzących z promieniowania kosmicznego.

Dobiegła końca nasza naukowa wyprawa. Następnego dnia rano musiałyśmy już wracać. Pobyt w CERN-ie wzbogacił naszą wiedzę i był jednocześnie wspaniałą przygodą!

Ewa Cornik

Nauczyciel – opiekun grupy

I Ogólnopolski Konkurs Wzrostu Kryształów dla Młodzieży Szkolnej rozstrzygnięty.

Miło nam poinformować, że I Ogólnopolski Konkurs Wzrostu Kryształów dla Młodzieży Szkolnej został rozstrzygnięty.

Do udziału w konkursie zgłosiło się 850 uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całej Polski. Ponad 300 uczniów wyhodowało z powodzeniem swoje kryształy i wykonało stosowną dokumentację. Kryształy nadesłane do organizatorów konkursu, Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego, stworzyły różnobarwną kolekcję. Otrzymywane z wielu związków chemicznych utworzyły bryły o różnorodnej strukturze.

Jury wyłoniło 3 laureatów konkursu, którzy w nagrodę pojadą do laboratorium CERN w Genewie. Ponadto przyznano 17 wyróżnień. Lista laureatów i wyróżnionych zamieszczona jest poniżej.

Czytaj więcej...

Ogólnopolski Konkurs Wzrostu Kryształów dla młodzieży szkolnej

Free business joomla templates

Distributed by SiteGround