Jesteś tutaj: Konkurs wzrostu kryształów 2018

Plakat kryształy 2018

Ogólnopolski konkurs wzrostu kryształów dla młodzieży szkolnej 2018

Krysztaly

W bieżącym roku organizujemy już po raz piąty „Ogólnopolski konkurs wzrostu kryształów dla młodzieży szkolnej”. Wszystko zaczęło się w 2014 roku, kiedy Międzynarodowa Unia Krystalografii zwróciła się do nas z prośbą o zorganizowanie takiego przedsięwzięcia. Narodowe konkursy były już organizowane wcześniej w wielu krajach. Ponadto, rok 2014 był poświęcony obchodom Międzynarodowego Roku Krystalografii. Rok wcześniej, dzięki staraniom środowiska naukowego, w tym Polskiego Towarzystwa Wzrostu Kryształów, w 60 rocznicę śmierci prof. Jana Czochralskiego, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę o ustanowieniu roku 2013 „Rokiem Jana Czochralskiego”.

Profesor Jan Czochralski, światowej sławy polski uczony, wybitny wynalazca, metalurg, krystalograf, chemik jest uznany na świecie za prekursora rozwoju elektroniki. W 1916 roku Profesor Czochralski odkrył metodę otrzymywania monokryształów, znaną dzisiaj jako metoda Czochralskiego, która umożliwia nie tylko masową produkcję monokryształów krzemu i innych półprzewodników, ale również materiałów tlenkowych i fluorków szeroko stosownych w elektronice użytkowej. W roku 2016 obchodziliśmy 100 rocznicę odkrycia tej nowej metody otrzymywania kryształów.

Polska posiada tradycje dotyczące otrzymywania monokryształów i celem naszego konkursu jest zaszczepienie zainteresowania niezwykłym pięknem świata kryształów wśród młodego pokolenia oraz popularyzacja w środowiskach szkolnych wiedzy na temat wzrostu kryształów i krystalografii i pokazanie wkładu tych dziedzin w rozwój nauki i techniki.

Zarządzenie Rektora nr 36/2018

Regulamin konkursu

Załącznik do Regulaminu Ogólnopolskiego Konkursu Kryształów dla Młodzieży Szkolnej V Edycja – 2018